Bulldogs Run Away with Buffalo Bill Invite Track Meet

Posted 8 months ago

By Robert Lovell

north-platteThe North Platte Bulldogs boys track and 
field team hosted the Buffalo Bill Invite 
on Saturday and ran away with a victory.

North Platte scored 133 points in a home 
invitational to get the win. Alliance came 
in second with 105 points, while Hastings 
rounded out the top three with 84 points.

Full results for the boys and girls can be seen below.

  Buffalo Bill Invite - 2014 - 4/5/2014                     
                                 North Platte                                  
                                    Results                                    

Girls 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Sorahan, Erin                GI Northwest             12.52Q  2 
  2 Fricke, Sarah                Millard West             12.87Q  1 
  3 Primes, Shanell              Scottsbluff              12.97Q  3 
  4 Fowler, Hannah               Millard West             12.83q  2 
  5 Kadavy, Jenny                York                     12.92q  2 
  6 Markle, Rae                  Hastings                 13.08q  3 
  7 Scherer, Ashley              GI Northwest             13.17q  3 
  8 Giovani, Chevi               Millard West             13.19q  3 
  9 Brennan, Mackenzie           Alliance                 13.50   2 
 10 Hiemstra, Madison            Alliance                 13.63   3 
 11 Knaggs, Hadley               Kearney                  13.65   2 
 12 Schelling, Hannah            Kearney                  13.79   3 
 13 Hays, Hannah                 North Platte             13.87   3 
 14 Raska, Madison               North Platte             13.89   1 
 15 Wiseman, McKinzie            North Platte             14.01   2 
 16 Adams, Jennifer              GI Northwest             14.05   1 
 17 Krentz, Avery                Scottsbluff              14.11   1 
 18 Burton, Sharita              Kearney                  14.20   1 
 19 Adamson, Carissa             Alliance                 14.51   1 
 20 Johnson, Jamie               Hastings                 14.58   1 
 21 Dirks, Morgan                Hastings                 14.86   2 
 22 Lang, Sarah                  Gering                   14.93   2 
 23 Savala, Destinie             Gering                   15.45   3 
 24 Zwickl, Alyssa               Gering                   16.43   1 

Girls 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Sorahan, Erin                GI Northwest             12.36   10   
  2 Fricke, Sarah                Millard West             12.56    8   
  3 Fowler, Hannah               Millard West             12.88    6   
  4 Kadavy, Jenny                York                     12.90    4   
  5 Scherer, Ashley              GI Northwest             13.16    2   
  6 Primes, Shanell              Scottsbluff              13.19    1   
  7 Markle, Rae                  Hastings                 13.20  
  8 Giovani, Chevi               Millard West             13.31  

Girls 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Kadavy, Jenny                York                     26.94Q  3 
  2 Fowler, Hannah               Millard West             27.08Q  2 
  3 Fricke, Sarah                Millard West             27.39Q  1 
  4 Harris, Sydny                Millard West             26.97q  3 
  5 Scherer, Ashley              GI Northwest             27.99q  1 
  6 Hiemstra, Madison            Alliance                 28.49q  2 
  7 Swanson, Hannah              Alliance                 28.75q  3 
  8 Schelling, Hannah            Kearney                  29.10q  3 
  9 Krentz, Avery                Scottsbluff              29.23   1 
 10 Horras, Lauren               York                     29.47   2 
 11 Adams, Jennifer              GI Northwest             29.89   3 
 12 Burton, Sharita              Kearney                  30.14   2 
 13 Elsen, Remingten             North Platte             30.43   1 
 14 Jensen, Emily                Alliance                 30.98   1 
 15 Duang, Nyabong               Hastings                 31.38   2 
 16 Borgman, Kaila               Gering                   31.70   2 
 17 Lang, Sarah                  Gering                   31.93   1 
 18 Savala, Destinie             Gering                   32.31   3 
 19 Kleinjan, Natalia            Hastings                 34.75   3 
 20 Ventura, Christy             Hastings                 34.98   1 

Girls 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Fricke, Sarah                Millard West             26.19   10   
  2 Kadavy, Jenny                York                     26.65    8   
  3 Fowler, Hannah               Millard West             26.68    6   
  4 Harris, Sydny                Millard West             26.75    4   
  5 Scherer, Ashley              GI Northwest             27.94    2   
  6 Hiemstra, Madison            Alliance                 28.57    1   
  7 Schelling, Hannah            Kearney                  29.50  

Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Lammel, Maddie               Millard West           1:02.52   2  10   
  2 Kadavy, Taylor               York                   1:03.01   2   8   
  3 Speicher, Lauren             Kearney                1:04.80   2   6   
  4 Rohde, Emma                  Kearney                1:04.85   2   4   
  5 Weitl, Halli                 Millard West           1:05.01   2   2   
  6 Stone, Shelby                Hastings               1:05.56   2   1   
  7 Kaus, Shae                   Gering                 1:06.88   2 
  8 Spady, Shae                  Millard West           1:07.35   2 
  9 Schleicher, Erin             GI Northwest           1:07.87   1 
 10 Candle, Gabby                GI Northwest           1:07.98   1 
 11 Johnson, Lexy                Gering                 1:09.54   1 
 12 Stuhr, Mara                  York                   1:09.57   1 
 13 Henry, Michelle              North Platte           1:16.95   1 
 14 Borgman, Kaila               Gering                 1:16.97   1 
 15 Kraft, Alexis                Hastings               1:22.38   1 

Girls 800 Meter Run
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Lee, Erin                    York                   2:23.15   2  10   
  2 Spady, Shae                  Millard West           2:27.48   2   8   
  3 Stuhr, Dacia                 York                   2:31.23   2   6   
  4 Bahe, Rylee                  GI Northwest           2:31.67   2   4   
  5 James, Shayleigh             Scottsbluff            2:34.47   2   2   
  6 Swanson, Hannah              Alliance               2:35.03   2   1   
  7 Lindner, Lacie               Kearney                2:37.93   2 
  8 Ripperger, Kelsey            Hastings               2:38.30   2 
  9 Lindner, Tori                Kearney                2:38.43   1 
 10 Pankratz, Sophia             Hastings               2:40.56   2 
 11 Stuhr, Mara                  York                   2:42.64   1 
 12 Martinez, Talia              North Platte           2:43.04   2 
 13 Schnacker, Rita              Kearney                2:43.60   1 
 14 Candle, Gabby                GI Northwest           2:44.29   1 
 15 Jensen, Emily                Alliance               2:44.58   1 
 16 Riesen, Whitney              Scottsbluff            2:45.30   1 
 17 Abel, Hope                   Gering                 2:50.37   1 
 18 Evans, Morgan                Gering                 2:57.28   1 
 19 Brown, Hannah                Millard West           2:57.72   2 
 20 Gay, Audrey                  North Platte           3:00.98   1 
 21 Ambrose, McKinzee            North Platte           3:05.94   1 
 22 Corona, Selma                Gering                 3:25.68   1 

Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Billington, Megan            GI Northwest           5:35.89   10   
  2 Olson, Carrie                Millard West           5:43.58    8   
  3 Clark, Lauren                York                   5:44.28    6   
  4 McFadden, Delaney            Kearney                5:44.75    4   
  5 Johnson, Kaitlynn            Millard West           5:45.48    2   
  6 Rimington, Kali              Gering                 5:48.85    1   
  7 McFadden, Brenna             Kearney                5:53.13  
  8 Larsen, Camryn               Millard West           5:53.43  
  9 Bahe, Madison                GI Northwest           5:58.07  
 10 Cook, Jade                   Kearney                6:01.07  
 11 Lee, Josie                   York                   6:07.70  
 12 Witcofski, Allison           Gering                 6:10.59  
 13 Riesen, Whitney              Scottsbluff            6:16.09  
 14 Ferrone, Chloe               Hastings               6:29.40  
 15 Ybarra, Julia                Gering                 6:32.63  
 16 Fincher, Madisson            Hastings               6:42.75  
 17 Tockey, Vicki                North Platte           6:45.95  
 18 Tygart, Abby                 Scottsbluff            6:48.22  
 19 Chacon, Anahi                Hastings               6:58.32  
 20 Holzworth, Krista            Scottsbluff            7:04.84  
 21 Sligar, Katelin              North Platte           7:36.83  

Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Billington, Megan            GI Northwest          11:52.23   10   
  2 Muncie, Taylor               Scottsbluff           12:16.60    8   
  3 Clark, Lauren                York                  12:23.53    6   
  4 Johnson, Kaitlynn            Millard West          12:31.70    4   
  5 Frerichs, Emma               Millard West          12:44.98    2   
  6 Adamson, Kelsey              Alliance              13:11.68    1   
  7 Krystowcyzk, Lauren          Millard West          13:34.12  
  8 Tygart, Abby                 Scottsbluff           14:24.02  
  9 Holzworth, Krista            Scottsbluff           14:40.20  

Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Walker, Chesney              Scottsbluff              15.55Q  1 
  2 Bachle, Kayla                GI Northwest             17.02Q  2 
  3 Willats, Kyra                Scottsbluff              17.53Q  3 
  4 Trout, Rylee                 Alliance                 17.62q  2 
  5 vonAschwege, Nicole          Kearney                  17.81q  1 
  6 Theilan, Madi                Millard West             17.89q  1 
  7 O'Boyle, Katie               Gering                   18.00q  3 
  8 Larson, Sara                 North Platte             18.06q  3 
  9 Engberg, Sydney              Kearney                  18.15   3 
 10 Phinney, Nicole              GI Northwest             18.16   3 
 11 Lee, Catelyn                 North Platte             18.18   2 
 12 Reiber, Madison              Alliance                 18.30   1 
 13 Hubbard, Kaley               Millard West             18.47   2 
 14 Riedel, Jade                 Gering                   18.55   1 
 14 Mogul, Kennedy               York                     18.55   2 
 16 Wisecup, Caitlyn             Millard West             18.75   3 
 17 Woods, Allison               York                     18.80   1 
 18 Whipple, Erica               North Platte             19.50   1 
 19 Zimmer, Kamryn               Kearney                  19.80   2 
 20 Erickson, Jalen              Gering                   20.84   2 

Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Bachle, Kayla                GI Northwest             15.90   10   
  2 Walker, Chesney              Scottsbluff              15.91    8   
  3 vonAschwege, Nicole          Kearney                  17.06    6   
  4 Theilan, Madi                Millard West             17.44    4   
  5 Willats, Kyra                Scottsbluff              17.45    2   
  6 Trout, Rylee                 Alliance                 17.69    1   
  7 O'Boyle, Katie               Gering                   18.01  
  8 Larson, Sara                 North Platte             18.38  

Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Walker, Chesney              Scottsbluff              48.09   3  10   
  2 Bachle, Kayla                GI Northwest             49.56   3   8   
  3 Mogul, Kennedy               York                     50.42   3   6   
  4 Meier, Carly                 Millard West             50.95   2   4   
  5 Wisecup, Caitlyn             Millard West             51.26   3   2   
  6 Willats, Kyra                Scottsbluff              51.82   2   1   
  7 Rohde, Emma                  Kearney                  52.31   2 
  8 Riedel, Jade                 Gering                   52.99   2 
  9 Phinney, Nicole              GI Northwest             53.11   3 
 10 vonAschwege, Nicole          Kearney                  53.18   3 
 11 Fisher, Alyssa               GI Northwest             53.32   2 
 12 Mason, Michaela              Millard West             53.69   3 
 13 Zimmer, Kamryn               Kearney                  55.76   2 
 14 Woods, Allison               York                     56.25   2 
 15 Reiber, Madison              Alliance                 57.33   1 
 16 van Donk, Lisa               North Platte             57.71   1 
 17 Gibson, Kirsten              North Platte             58.23   2 
 18 Erickson, Jalen              Gering                   59.92   1 
 19 Whipple, Erica               North Platte           1:02.46   1 
 20 O'Boyle, Katie               Gering                 1:03.38   3 

Girls 4x100 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 GI Northwest  'A'                                     50.88   2  10   
     1) Scherer, Ashley                 2) Bachle, Kayla                  
     3) Burnham, Mackenzie              4) Sorahan, Erin                  
  2 York  'A'                                             51.65   2   8   
     1) Kadavy, Jenny                   2) Kadavy, Taylor                 
     3) Botts, Veronica                 4) Horras, Lauren                 
  3 Scottsbluff  'A'                                      52.66   2   6   
     1) Krentz, Avery                   2) Walker, Chesney                
     3) Willats, Kyra                   4) Primes, Shanell                
  4 Kearney  'A'                                          53.49   1   4   
     1) Schelling, Hannah               2) Knaggs, Hadley                 
     3) Burton, Sharita                 4) Wicht, Macie                   
  5 North Platte  'A'                                     53.98   2   2   
     1) Elsen, Remingten                2) Raska, Madison                 
     3) Hays, Hannah                    4) Wiseman, McKinzie              
  6 Hastings  'A'                                         54.58   1   1   
     1) Bailey, Brooke                  2) Stone, Shelby                  
     3) Johnson, Jamie                  4) Markle, Rae                    
  7 Gering  'A'                                           56.00   1 
     1) Kaus, Shae                      2) Imus, Keltie                   
     3) Riedel, Jade                    4) O'Boyle, Katie                 

Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 York  'A'                                           4:12.29   10   
     1) Stuhr, Dacia                    2) Kadavy, Taylor                 
     3) Grenfell, Emma                  4) Lee, Erin                      
  2 Alliance  'A'                                       4:20.26    8   
     1) Swanson, Hannah                 2) Adamson, Kelsey                
     3) Hiemstra, Madison               4) Trout, Rylee                   
  3 Scottsbluff  'A'                                    4:22.71    6   
     1) James, Shayleigh                2) Willats, Kyra                  
     3) Walker, Chesney                 4) Muncie, Taylor                 
  4 Millard West  'A'                                   4:23.76    4   
     1) Weitl, Halli                    2) Blagg, Eryn                    
     3) Gordman, Mackenzie              4) Harris, Sydny                  
  5 GI Northwest  'A'                                   4:26.31    2   
     1) Bahe, Rylee                     2) Iverson, Amelia                
     3) Schleicher, Erin                4) Burnham, Mackenzie             
  6 Hastings  'A'                                       4:27.70    1   
     1) Graviette, Jordan               2) Pankratz, Sophia               
     3) Ripperger, Kelsey               4) Stone, Shelby                  
  7 Kearney  'A'                                        4:31.86  
     1) vonAschwege, Nicole             2) Sughroue, Megan                
     3) Knaggs, Hadley                  4) Speicher, Lauren               
  8 Gering  'A'                                         4:35.15  
     1) Bohnsack, Kaylee                2) Kaus, Shae                     
     3) O'Boyle, Katie                  4) Riedel, Jade                   
  9 North Platte  'A'                                   4:47.44  
     1) Burrows, Libby                  2) Miller, McKenna                
     3) Martinez, Talia                 4) Tockey, Vicki                  

Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 York  'A'                                          10:05.28   10   
     1) Grenfell, Emma                  2) Lee, Josie                     
     3) Botts, Veronica                 4) Lee, Erin                      
  2 GI Northwest  'A'                                  10:15.92    8   
     1) Bahe, Rylee                     2) Burnham, Mackenzie             
     3) Bahe, Madison                   4) Billington, Megan              
  3 Millard West  'A'                                  10:20.18    6   
     1) Fleener, Lainey                 2) Larsen, Camryn                 
     3) Brown, Hannah                   4) Olson, Carrie                  
  4 Kearney  'A'                                       10:24.70    4   
     1) Lindner, Lacie                  2) McFadden, Delaney              
     3) McFadden, Brenna                4) Schnacker, Rita                
  5 Hastings  'A'                                      11:08.57    2   
     1) Ripperger, Kelsey               2) Graviette, Jordan              
     3) Pankratz, Sophia                4) Ferrone, Chloe                 
  6 Gering  'A'                                        11:16.05    1   
     1) Rimington, Kali                 2) Shaul, Kaelyn                  
     3) Ybarra, Julia                   4) Abel, Hope                     
  7 North Platte  'A'                                  11:28.24  
     1) Burrows, Libby                  2) Martinez, Talia                
     3) Stalker, Kelaney                4) Tockey, Vicki                  

Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 McGowan, Maggie              Kearney               J5-01.00   10   
  2 Placke, Katie                GI Northwest          J4-10.00    8   
  3 Speicher, Lauren             Kearney               J4-08.00    6   
  4 Stuhr, Dacia                 York                  J4-08.00    4   
  5 Bailey, Brooke               Hastings              J4-08.00    2   
  6 Imus, Keltie                 Gering                J4-06.00    1   
  7 Henry, Michelle              North Platte          J4-06.00  
  8 Wiseman, McKinzie            North Platte          J4-06.00  
  9 Lee, Catelyn                 North Platte           4-04.00  
  9 Hubbard, Kaley               Millard West           4-04.00  
 11 Peters, Stacy                Kearney               J4-04.00  
 12 Diaz, Ryen                   York                  J4-04.00  
 12 Christianson, Allie          Millard West          J4-04.00  
 -- Mogul, Kennedy               York                        NH  
 -- Dirks, Morgan                Hastings                    NH  
 -- Strong, Tatum                Gering                      NH  
 -- Packwood, Rachel             Millard West                NH  
 -- Ventura, Christy             Hastings                    NH  

Girls Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Weides, Steph                Kearney               10-06.00   10   
  2 Anderson, Andrea             Millard West          10-00.00    8   
  3 Kurth, Tori                  North Platte           9-00.00    5   
  3 Albrecht, Courtney           Kearney                9-00.00    5   
  5 Diaz, Ryen                   York                   8-06.00    1.50
  5 Fisher, Alyssa               GI Northwest           8-06.00    1.50
  7 Doiel, Cailin                Millard West           8-00.00  
  8 Lynn, Alexis                 Scottsbluff            7-06.00  
  9 St. John, Madison            Hastings               7-00.00  
 10 Kummer, Shayla               North Platte           6-06.00  
 10 Krueger, Morgan              Hastings               6-06.00  
 10 Belfiore, Jessica            York                   6-06.00  
 10 DeBoer, Savannah             Hastings               6-06.00  
 -- Atchison, Danika             Gering                      NH  
 -- Jaeger, Morgan               Kearney                     NH  
 -- Kosmacek, Rachel             North Platte                NH  
 -- Garcia, Madahi               Gering                      NH  

Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Harvey, Kaitlynn             North Platte          16-05.00   10   
  2 Scherer, Ashley              GI Northwest          16-00.25    8   
  3 Leichner, Emily              Millard West          15-10.00    6   
  4 Bachle, Kayla                GI Northwest          15-09.50    4   
  5 Kadavy, Jenny                York                  15-09.25    2   
  6 Markle, Rae                  Hastings              15-07.75    1   
  7 Hays, Hannah                 North Platte          15-01.75  
  8 Graviette, Jordan            Hastings              15-01.25  
  9 Jorgenson, Lea               Kearney              J15-01.25  
 10 Horras, Lauren               York                  15-01.00  
 11 Wicht, Macie                 Kearney               14-10.50  
 12 Obermillier, Breanna         Kearney               14-10.25  
 13 Mason, Michaela              Millard West          14-08.00  
 14 Gocke, Bailey                York                  14-05.50  
 15 Kimpson, Allison             Millard West          14-04.50  
 16 Raska, Madison               North Platte          14-01.75  
 17 Grote, Holly                 Gering                14-01.25  
 18 Reiber, Madison              Alliance              13-07.25  
 19 Kautz, Hannah                Gering                11-11.25  
 20 Kleinjan, Natalia            Hastings              11-07.00  

Girls Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Placke, Katie                GI Northwest          33-09.00   10   
  2 Wicht, Macie                 Kearney               33-08.00    8   
  3 Jorgenson, Lea               Kearney               33-00.00    6   
  4 Obermillier, Breanna         Kearney               32-11.00    4   
  5 Phinney, Nicole              GI Northwest          32-05.00    2   
  6 Riley, Allison (Alli)        York                  32-02.50    1   
  7 Grote, Holly                 Gering                31-10.75  
  8 Simerly, Kellie              Millard West          31-10.25  
  9 Lee, Catelyn                 North Platte          31-02.25  
 10 Hoatson, Alex                North Platte          30-10.75  
 11 Leichner, Emily              Millard West          30-08.00  
 12 Gocke, Bailey                York                  30-05.00  
 13 Adams, Jennifer              GI Northwest          30-04.00  
 14 McCormick, Taylor            Millard West          30-03.50  
 15 Horras, Lauren               York                  30-00.25  
 16 Hays, Hannah                 North Platte          29-01.50  
 17 Jensen, Emily                Alliance              29-00.50  
 18 Kautz, Hannah                Gering                27-06.25  
 19 Borgman, Raemona             Gering                27-05.00  

Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Becker, SteaVen              Scottsbluff           38-04.00   10   
  2 Wilke, Hope                  North Platte          38-00.25    8   
  3 Knapple, Libby               Hastings              36-01.25    6   
  4 Schacher, Shelby             GI Northwest          35-11.75    4   
  5 Ray, Abby                    Kearney               35-08.50    2   
  6 Stearns, Jordyn              York                  35-07.25    1   
  7 Vanosdall, Alyssa            GI Northwest          33-05.50  
  8 Betancur, Sierra             Scottsbluff           32-02.75  
  9 Cudaback, Payton             Kearney               31-11.50  
 10 Eckerberg, Brianna           Gering                31-11.00  
 11 Cromer, Caitlyn              Kearney               31-09.50  
 12 Pechar, Mikaela              Millard West          31-03.00  
 13 Schoeneman, Rachel           Alliance              31-00.50  
 14 Rowe, Ashlee                 York                  30-06.00  
 15 Kuzelka, Caurie              Millard West          30-02.25  
 16 Camacho, Aly                 Scottsbluff           30-01.75  
 17 Boliver, Katie               Millard West          30-01.00  
 18 Hinton, Kira                 Alliance              29-09.50  
 19 Kaiser, Alexandra (Alex)     York                  29-07.75  
 20 Morales, Hallei              North Platte          29-02.00  
 21 Cook, Zoey                   Hastings              29-01.00  
 22 Henry, Michelle              North Platte          28-04.00  
 23 Grant, Sariah                Alliance              28-02.25  
 24 Nicolarsen, Olivia           Hastings              27-10.25  
 25 Wademan, Dakota              Gering                27-05.75  
 26 Garcia, Mykel                Gering                21-10.50  

Girls Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Becker, SteaVen              Scottsbluff             125-06   10   
  2 Knapple, Libby               Hastings                123-07    8   
  3 Wilke, Hope                  North Platte            114-08    6   
  4 Stearns, Jordyn              York                    112-03    4   
  5 Shaw, Bethany                Kearney                 102-08    2   
  6 Burke, Kes                   Millard West            100-03    1   
  7 Betancur, Sierra             Scottsbluff              91-11  
  8 Pechar, Mikaela              Millard West             91-08  
  9 Doggett, Brooke              Gering                   91-03  
 10 Vanosdall, Alyssa            GI Northwest             88-04  
 11 Kaiser, Alexandra (Alex)     York                     87-02  
 12 Thomas, Joelle               Alliance                 84-02  
 13 Nicolarsen, Olivia           Hastings                 83-10  
 14 Cook, Nicolette              Gering                   83-02  
 15 Grant, Sariah                Alliance                 82-02  
 16 Cromer, Caitlyn              Kearney                  81-05  
 17 Tonniges, McKenzie           York                     81-04  
 18 Mullins, Ally                Millard West             80-01  
 19 Schacher, Shelby             GI Northwest             80-00  
 20 Chitty, Shyann               Hastings                 79-08  
 21 Williams, Precious           Alliance                 79-06  
 22 Camacho, Aly                 Scottsbluff              77-01  
 23 Martinez, Katherine          Gering                   73-11  
 24 Henry, Michelle              North Platte             69-09  
 25 Rayson, Daijha               North Platte             69-08  

Boys 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Zimbelman, Jake              North Platte             11.34Q  1 
  2 Weaver, Trevon               North Platte             11.49Q  2 
  3 Chitty, Austin               North Platte             11.57Q  3 
  4 Haynes, Dillan               GI Northwest             11.73q  1 
  5 Heggem, Ben                  Scottsbluff              11.80q  3 
  6 Dreher, Broc                 Hastings                 11.85q  3 
  7 Garcia, Trevor               Scottsbluff              11.95q  1 
  8 Berglund, Jason              Alliance                 12.07q  1 
  9 Red, Anthony                 York                     12.18   1 
 10 Collett, Joe                 Scottsbluff              12.19   2 
 11 Manthei, Kyle                Hastings                 12.28   2 
 12 Hill, Tucker                 Alliance                 12.32   2 
 13 Arriola, Shayne              GI Northwest             12.37   3 
 14 Godinez, Joey                Gering                   12.48   1 
 15 Shimp, Brady                 Alliance                 12.50   3 
 16 Kopecky, Trenton             Hastings                 12.55   1 
 17 Contreras, Deion             Gering                   12.67   3 
 18 Ellsworth, Christian         GI Northwest             13.58   2 
 -- Dolberg, Austin              Gering                      DQ   2 

Boys 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Zimbelman, Jake              North Platte             11.28   10   
  2 Weaver, Trevon               North Platte             11.31    8   
  3 Chitty, Austin               North Platte             11.44    6   
  4 Heggem, Ben                  Scottsbluff              11.57    4   
  5 Dreher, Broc                 Hastings                 11.67    2   
  6 Haynes, Dillan               GI Northwest             11.74    1   
  7 Garcia, Trevor               Scottsbluff              11.95  
  8 Berglund, Jason              Alliance                 12.17  

Boys 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 McDougall, Ian               York                     23.41Q  3 
  2 Zimbelman, Jake              North Platte             23.77Q  2 
  3 Brennan, Brody               Alliance                 23.79Q  1 
  4 Robinson, Cody               Alliance                 23.72q  3 
  5 Chitty, Austin               North Platte             23.90q  1 
  6 Nordeen, Klayton             Alliance                 23.96q  2 
  7 Wesslund, Alec               North Platte             24.09q  3 
  8 Haynes, Dillan               GI Northwest             24.14q  1 
  9 Koehler, Trent               York                     25.03   2 
 10 Meredith, Kyler              Hastings                 25.17   3 
 11 Red, Anthony                 York                     25.29   1 
 12 Collett, Joe                 Scottsbluff              25.48   3 
 13 Manthei, Kyle                Hastings                 25.75   2 
 14 Willis, Taylor               GI Northwest             26.08   2 
 14 Murillo, Antonio             Gering                   26.08   3 
 16 Kopecky, Trenton             Hastings                 26.34   1 
 17 Radzymski, Dylan             Gering                   26.54   1 
 18 Mueller, Skylar              Gering                   26.73   2 

Boys 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 McDougall, Ian               York                     23.53   10   
  2 Brennan, Brody               Alliance                 23.64    8   
  3 Robinson, Cody               Alliance                 23.78    6   
  4 Nordeen, Klayton             Alliance                 23.83    4   
  5 Wesslund, Alec               North Platte             24.23    2   
  6 Chitty, Austin               North Platte             24.51    1   
  7 Haynes, Dillan               GI Northwest             24.99  

Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Schwartzkopf, Ryan           Gering                   50.39   2  10   
  2 Magner, Caleb                York                     52.93   2   8   
  3 Obermier, Dalton             York                     53.72   2   6   
  4 Godinez, Joey                Gering                   55.08   2   4   
  5 Foreman, Jack                Hastings                 56.21   1   2   
  6 Bamesberger, Shay            North Platte             56.22   1   1   
  7 Brehmer, Brendan             Alliance                 56.89   1 
  8 Canfield, Zachary            GI Northwest             57.20   2 
  9 Enyeart, Brandon             North Platte             57.67   1 
 10 Blase, Zack                  GI Northwest             57.74   2 
 11 Davis, Gage                  Hastings                 58.10   2 
 12 Trout, Tyler                 Alliance                 58.78   1 
 13 Contreras, Deion             Gering                   59.60   2 
 14 Foster, Jacob                Alliance               1:00.55   1 
 15 Watson, Noah                 GI Northwest           1:00.93   1 
 16 Red, Anthony                 York                   1:02.67   1 

Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Willis-Teff, Ben             Scottsbluff            2:00.60   10   
  2 Danielson, Ty                York                   2:03.58    8   
  3 Zumpfe, Cade                 York                   2:05.13    6   
  4 Magner, Caleb                York                   2:07.84    4   
  5 Dycus, Josh                  Hastings               2:07.97    2   
  6 Weare, DJ                    Alliance               2:10.44    1   
  7 Mays, Ryder                  Hastings               2:10.99  
  8 Beiber, Travis               GI Northwest           2:11.73  
  9 Newcomb, Will                GI Northwest           2:13.31  
 10 Seck, Gilbert                North Platte           2:16.75  
 11 Dubs, Kolton                 Alliance               2:17.64  
 12 Trout, Tyler                 Alliance               2:20.87  
 13 Matthias, Tylan              Hastings               2:21.78  
 14 Haws, Tanner                 North Platte           2:22.16  
 15 Sanchez, Adam                North Platte           2:23.45  
 16 Chavez, Ramon                Scottsbluff            2:25.28  
 17 Doll, Brian                  Gering                 2:26.79  
 18 Rogers, Austin               Gering                 2:33.91  
 19 Liu, Edmond                  Gering                 2:39.82  
 20 Hergenreder, Noah            Scottsbluff            2:44.94  

Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 McGuire, Wyatt               North Platte           4:26.05   10   
  2 Barraza, Matthew             Scottsbluff            4:34.34    8   
  3 Kerr, Ethan                  Hastings               4:50.79    6   
  4 Juarez, Steven               Gering                 4:50.80    4   
  5 Wiegand, Matt                North Platte           5:00.15    2   
  6 Edwards, Brandon             North Platte           5:01.37    1   
  7 Shaul, Jacey                 Gering                 5:03.35  
  8 Henderson, Truen             Alliance               5:03.48  
  9 Obermier, Dalton             York                   5:04.87  
 10 Huesman, Jeffery             Alliance               5:04.94  
 11 Hoffman, Drew                York                   5:05.44  
 12 Jones, Kip                   GI Northwest           5:13.18  
 13 Sadd, Daulten                Hastings               5:19.41  
 14 Hergenreder, Josh            Scottsbluff            5:27.59  
 15 Chavez, Ramon                Scottsbluff            5:27.61  
 16 Nguyen, Tonny                Hastings               5:29.20  
 17 Fay, Jordan                  GI Northwest           5:29.28  
 18 Wilson, Bryant               Alliance               5:31.85  
 19 Brady, Alex                  Gering                 5:40.87  

Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 McGuire, Wyatt               North Platte           9:21.91   10   
  2 Kerr, Ethan                  Hastings              10:28.84    8   
  3 Burkey, Shane                Scottsbluff           10:34.63    6   
  4 Edwards, Brandon             North Platte          10:56.66    4   
  5 Hergenreder, Josh            Scottsbluff           11:11.52    2   
  6 Sadd, Daulten                Hastings              11:13.20    1   
  7 Fogle, Keenean               Gering                11:24.41  
  8 Fay, Jordan                  GI Northwest          11:26.26  
  9 Kaliff, Logan                York                  11:49.47  
 10 Hergenreder, Noah            Scottsbluff           12:07.42  
 11 Engleman, Ben                North Platte          12:08.93  
 12 Walker, Tanner               Gering                12:51.84  
 13 Long, Jacob                  Alliance              12:51.94  
 14 Long, James                  Alliance              13:46.00  
 15 Hamilton, Kale               Gering                13:46.37  
 -- Adamson, Tyler               Alliance                   DNF  

Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Kamerzell, Trevor            Alliance                 15.45Q  1 
  2 Aden, Tyler                  North Platte             17.07Q  2 
  3 Martinez, Dominic            North Platte             16.56Q  1 
  4 Holloway, Matthew            Scottsbluff              17.39Q  2 
  5 Geary, Caleb                 Gering                   16.99q  1 
  6 Joneson, Cole                North Platte             17.18q  1 
  7 Samaniego, Isaiah            Hastings                 17.76q  2 
  8 DeMott, Dillon               Gering                   17.82q  2 
  9 Schmidt, Jeff                Gering                   18.10   2 
 10 Halley, Traceten             Scottsbluff              18.27   1 
 11 Portz, Brennan               York                     18.55   2 
 12 Hughes, Evan                 Scottsbluff              18.80   1 
 13 Essink, Bryant               Hastings                 18.92   1 
 14 Fletcher, Jon                York                     20.32   1 
 15 Knight, Braden               York                     21.22   2 

Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Kamerzell, Trevor            Alliance                 15.61   10   
  2 Joneson, Cole                North Platte             16.77    8   
  3 Martinez, Dominic            North Platte             16.84    6   
  4 Geary, Caleb                 Gering                   17.31    4   
  5 Holloway, Matthew            Scottsbluff              17.80    2   
  6 Aden, Tyler                  North Platte             17.87    1   
  7 Samaniego, Isaiah            Hastings                 18.09  

Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Kamerzell, Trevor            Alliance                 40.62   3  10   
  2 DeMott, Dillon               Gering                   42.72   3   8   
  3 Stephenson, Tristan          Alliance                 43.05   3   6   
  4 Geary, Caleb                 Gering                   43.62   3   4   
  5 Halley, Traceten             Scottsbluff              43.65   3   2   
  6 Aden, Tyler                  North Platte             44.44   3   1   
  7 Samaniego, Isaiah            Hastings                 44.60   3 
  8 Schmidt, Jeff                Gering                   44.65   3 
  9 Martinez, Dominic            North Platte             44.92   2 
 10 Brehmer, Brendan             Alliance                 46.10   2 
 11 Portz, Brennan               York                     46.79   2 
 12 Watson, Noah                 GI Northwest             46.93   2 
 13 Hughes, Evan                 Scottsbluff              47.13   1 
 14 Bailey, Blake                York                     47.29   1 
 15 Canfield, Zachary            GI Northwest             47.60   2 
 16 Knight, Braden               York                     48.46   2 
 17 Holloway, Matthew            Scottsbluff              48.84   2 
 18 Essink, Bryant               Hastings                 49.14   1 

Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 York  'A'                                             45.27   10   
     1) Red, Anthony                    2) Schulz, JJ                     
     3) Koehler, Trent                  4) McDougall, Ian                 
  2 Alliance  'A'                                         45.37    8   
     1) Nordeen, Klayton                2) Brennan, Brody                 
     3) Kamerzell, Trevor               4) Robinson, Cody                 
  3 North Platte  'A'                                     45.71    6   
     1) Chitty, Austin                  2) Wesslund, Alec                 
     3) Weaver, Trevon                  4) Joneson, Cole                  
  4 GI Northwest  'A'                                     45.75    4   
     1) Haynes, Dillan                  2) Canfield, Zachary              
     3) Arriola, Shayne                 4) Johnson, Ty                    
  5 Scottsbluff  'A'                                      46.30    2   
     1) Garcia, Trevor                  2) Heggem, Ben                    
     3) Halley, Traceten                4) Collett, Joe                   
  6 Hastings  'A'                                         47.02    1   
     1) Dreher, Broc                    2) Clausen, Ben                   
     3) Manthei, Kyle                   4) Kopecky, Trenton               
  7 Gering  'A'                                           47.74  
     1) DeMott, Dillon                  2) Godinez, Joey                  
     3) Contreras, Deion                4) Dolberg, Austin                

Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Gering  'A'                                         3:28.70   10   
     1) DeMott, Dillon                  2) Pierce, Aaron                  
     3) Geary, Caleb                    4) Schwartzkopf, Ryan             
  2 Alliance  'A'                                       3:31.77    8   
     1) Nordeen, Klayton                2) Brennan, Brody                 
     3) Kamerzell, Trevor               4) Robinson, Cody                 
  3 York  'A'                                           3:34.81    6   
     1) Magner, Caleb                   2) Zumpfe, Cade                   
     3) McDougall, Ian                  4) Danielson, Ty                  
  4 Scottsbluff  'A'                                    3:38.15    4   
     1) Willis-Teff, Ben                2) Barraza, Matthew               
     3) Halley, Traceten                4) Burkey, Shane                  
  5 Hastings  'A'                                       3:41.77    2   
     1) Dycus, Josh                     2) Mays, Ryder                    
     3) Meredith, Kyler                 4) Foreman, Jack                  
  6 North Platte  'A'                                   3:41.80    1   
     1) Weaver, Trevon                  2) Martinez, Dominic              
     3) Wesslund, Alec                  4) Creel, Miles                   
  7 GI Northwest  'A'                                   3:49.71  
     1) Schliep, trevis                 2) Blase, Zack                    
     3) Beiber, Travis                  4) Newcomb, Will                  

Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Gering  'A'                                         8:48.46   10   
     1) Pierce, Aaron                   2) Juarez, Steven                 
     3) Shaul, Jacey                    4) Knaub, Arich                   
  2 Alliance  'A'                                       8:52.03    8   
     1) Huesman, Jeffery                2) Stephenson, Tristan            
     3) Dubs, Kolton                    4) Weare, DJ                      
  3 North Platte  'A'                                   8:57.38    6   
     1) Creel, Miles                    2) Wiegand, Matt                  
     3) Sanchez, Adam                   4) Haws, Tanner                   
  4 GI Northwest  'A'                                   9:02.87    4   
     1) Jones, Kip                      2) Newcomb, Will                  
     3) Serrato, Tony                   4) Beiber, Travis                 
  5 Hastings  'A'                                       9:10.85    2   
     1) Foreman, Jack                   2) Matthias, Tylan                
     3) Trueman, Spencer                4) Menke, Bryant                  

Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jones, Kip                   GI Northwest           6-00.00   10   
  2 Clausen, Ben                 Hastings              J5-10.00    8   
  3 Ridenour, Trevor             Alliance              J5-10.00    6   
  4 Lyle, Noah                   Hastings              J5-08.00    4   
  5 Karloff, Morgan              Hastings              J5-08.00    2   
  6 Owens, Ki-Jana               North Platte          J5-06.00    1   
  7 Smith, Payton                North Platte          J5-06.00  
  8 Holloway, Matthew            Scottsbluff           J5-06.00  
  9 Koehler, Trent               York                  J5-06.00  
 10 Halsey, Nathan               GI Northwest           5-04.00  
 10 Friend, Tom                  York                   5-04.00  
 10 Salazar, Sonny               Gering                 5-04.00  
 -- Smith, Drew                  North Platte                NH  
 -- Ferreyra, Nate               Gering                      NH  
 -- Hill, Tucker                 Alliance                    NH  
 -- Rogers, Christian            Gering                      NH  

Boys Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lamphear, Evan               North Platte          14-09.00   10   
  2 Shimp, Brady                 Alliance             J12-00.00    8   
  3 Rhodes, Kylan                North Platte         J12-00.00    6   
  4 Pettygrove, Nic              York                  11-06.00    3   
  4 Hansen, Branden              North Platte          11-06.00    3   
  6 Garcia, Trevor               Scottsbluff           11-00.00    1   
  7 Price, Rob                   Scottsbluff           10-06.00  
  8 Olmstead, Dan                Gering                10-00.00  
  9 Coffin, Jackson              York                 J10-00.00  
  9 Powell, Spencer              Gering               J10-00.00  
 11 Thorell, Teagan              York                 J10-00.00  
 -- Serrato, Tony                GI Northwest                NH  
 -- Hutson, Kelsey               Gering                      NH  
 -- Panwitz, Ben                 Hastings                    NH  

Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Clausen, Ben                 Hastings              22-00.00   10   
  2 Zimbelman, Jake              North Platte          21-07.50    8   
  3 Berglund, Jason              Alliance              21-03.00    6   
  4 Weaver, Trevon               North Platte          21-02.00    4   
  5 Schulz, JJ                   York                  20-02.00    2   
  6 Schliep, trevis              GI Northwest          20-00.00    1   
  7 Lamphear, Evan               North Platte          19-11.00  
  8 McDougall, Ian               York                  19-03.50  
  9 Robb, Hayden                 York                  19-01.00  
 10 Arriola, Shayne              GI Northwest         J19-01.00  
 11 Brennan, Brody               Alliance             J19-01.00  
 12 Zimmerman, Zach              Hastings              18-05.50  
 13 Roth, Sam                    Hastings              18-04.25  
 14 Contreras, Deion             Gering                17-11.50  
 15 Willis, Taylor               GI Northwest          17-07.50  
 16 Ferreyra, Nate               Gering                17-02.50  
 17 Timblin, Quentin             Gering                17-00.00  
 -- Johnston, Brian              Scottsbluff                 ND  

Boys Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Berglund, Jason              Alliance              43-01.00   10   
  2 Clausen, Ben                 Hastings              42-09.00    8   
  3 Schliep, trevis              GI Northwest          41-08.50    6   
  4 Schulz, JJ                   York                  40-06.00    4   
  5 Koehler, Trent               York                  40-01.00    2   
  6 Wesslund, Alec               North Platte          39-06.50    1   
  7 Geary, Caleb                 Gering                39-04.00  
  8 Timblin, Quentin             Gering                38-06.00  
  9 Lamphear, Evan               North Platte          38-03.50  
 10 Nickels, Jameson             York                  36-11.50  
 11 Rhodes, Kylan                North Platte          36-08.00  
 12 Krontz, Matt                 Hastings              36-06.00  
 13 Nordeen, Klayton             Alliance              35-10.50  
 14 Grote, Riley                 Gering                34-09.50  
 -- Johnston, Brian              Scottsbluff                 ND  
 -- Blase, Zack                  GI Northwest                ND  

Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hartwig, Travis              Hastings              47-03.25   10   
  2 Aratani, Andrew              Scottsbluff           47-00.50    8   
  3 McGahan, Nathan              North Platte          46-07.25    6   
  4 McNeilis, Derreck            GI Northwest          43-03.50    4   
  5 Rutt, Dylan                  Hastings              43-02.25    2   
  6 Smith, Shane                 Scottsbluff           42-09.50    1   
  7 Walker, Colton               North Platte          42-01.50  
  8 Kuxhausen, Kyle              Scottsbluff           41-03.50  
  9 Keele, Jeff                  Hastings              41-02.25  
 10 Jarros, Dayne                GI Northwest          40-04.25  
 11 Miller, Joe                  York                  40-00.75  
 12 Closson, Alex                Gering                39-05.00  
 13 Ellsworth, Christian         GI Northwest          38-05.50  
 14 Lazo, Marvin                 York                  38-03.50  
 15 Frye, Blake                  Gering                38-02.00  
 16 Shoff, Brock                 York                  37-11.75  
 17 Morales, Alek                North Platte          36-09.50  
 18 Wilson, Isaiah               Gering                36-03.00  
 19 Keckler, Josh                Alliance              34-07.25  
 20 Heldenbrand, Tristen         Alliance              31-04.50  

Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hohnholt, Chase              North Platte            158-03   10   
  2 Rutt, Dylan                  Hastings                156-00    8   
  3 Krantz, Kyle                 Alliance                136-10    6   
  4 Hartwig, Travis              Hastings                135-08    4   
  5 Ventura, Diego               Hastings                130-04    2   
  6 Hernandez, Esai              Gering                  127-03    1   
  7 Van Amburg, Andrew           Scottsbluff             119-10  
  8 Johnson, Ty                  GI Northwest            119-03  
  9 Smith, Shane                 Scottsbluff             118-01  
 10 Hall, Colton                 North Platte            115-11  
 11 Miller, Joe                  York                    111-01  
 11 Keckler, Josh                Alliance                111-01  
 13 Dishman, Bailey              GI Northwest            105-08  
 14 Marietta, Mitch              Gering                  103-06  
 15 Lazo, Marvin                 York                    103-01  
 16 Ellsworth, Christian         GI Northwest             99-06  
 17 Aratani, Andrew              Scottsbluff              98-09  
 18 Shoff, Cory                  York                     85-02  
 19 Heldenbrand, Tristen         Alliance                 77-04  
 20 Crable, Ethan                Gering                   77-03  
 21 McGahan, Nathan              North Platte             75-07  

                    Men - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) North Platte               133        2) Alliance                  105   
    3) Hastings                    84        4) York                       69   
    5) Gering                      55        6) Scottsbluff                50   
    7) GI Northwest                30